Co liczy GUS

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem inflacji w Polsce. Pewnie niejeden z was widząc podawane oficjalnie dane wzrostu cen w Polsce zastanawia się, czy są one prawdziwe. Jak to możliwe, że ceny praktycznie wszystkiego w kraju rosną a Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że ceny wzrosły np o 1,6 % rok do roku. Dziś postaram się policzyć inflację dla przeciętnej polskiej rodziny. W moim modelu rodzina to mąż i żona oraz dwójka dzieci. Oboje nie będą zarabiać średniej krajowej, ponieważ byłoby to przekłamanie statystyczne. Lepszym odzwierciedleniem zarobków Polaków jest tzw. mediana płac, czyli najczęstsza pensja w kraju. GUS podaje te dane raz na 2 lata, ostatnio w 2016 r. Dla moich rozważań to idealnie, ponieważ chcę sprawdzić o ile więcej wydajemy na podstawowe produkty właśnie od roku 2016r. Mediana pensji wynosiła w 2016 r. 3500 zł brutto, czyli ok 2500 zł na rękę. Razem mają więc 5000 zł netto.

Teraz policzymy ile więcej wydają po 2 latach dobrej zmiany. Zaczynamy od paliwa. Jeśli co miesiąc tankują bak swego auta do pełna, to przy założeniu, że bak ma 50 litrów, a w maju 2016r. litr ropy kosztował 4 zł to miesięcznie wydawali 200 zł na paliwo. Obecnie ropa kosztuje 5 zł za litr, więc wydatki z tego tytułu to 250 zł. Obecnie nasza modelowa rodzinka wydaje więc 50 zł więcej na paliwo. Kolejnym wydatkiem są jajka. Skromnie założymy, że nasza „modelowa rodzina” zjada zgrzewkę 10 jajek tygodniowo. Jeśli 10 jajek m kosztowało w 2016 4 zł a teraz kosztuje 7 zł to przy 4 zgrzewkach miesięcznie wydatki z tego tytułu wzrosły o 12 zł. Miesięczne wydatki na owoce wzrosły o 10 zł, fryzjer średnio 25 zł OC auta 25 zł. Znaczne podwyżki natomiast dotyczą mięsa, które podrożało w 2 lata o ok 20 %. Oznacza to że wzorcowa rodzina wydaje co najmniej 40 zł więcej na tego typu produkty. Na masło wydajemy średnio 2,5 zł więcej na każdej kostce, co przy sześciu kostkach miesięcznie daje nam 15 zł. Razem mamy więc 182 zł więcej wydatków. Nie podrożały: nabiał, słodycze, alkohole, napoje i parę innych podstawowych produktów i usług.

Jeśli zestawimy wyższe o 182 zł miesięczne wydatki z pensjami małżeństwa które całe wydają (razem 5000zł) wychodzi, że 2 letnia inflacja wynosi 3,6%, a więc 1,8 % rocznie. Jak więc widać GUS nie kłamie, bo tyle mniej więcej wynosi oficjalna inflacja w Polsce.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *